Aktywizacja osób od 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie suwalskim i mieście Suwałki (VI)
 
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa, Działanie 2.1 Zwiększenie zdolności zatrudnieniowej osób pozostających bez zatrudnienia oraz osób poszukujących pracy, przy wykorzystaniu aktywnej polityki rynku pracy oraz wspieranie mobilności zasobów pracy.
 
Celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia 100 osób od 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie suwalskim i mieście Suwałki.
 
Grupa docelowa - 100 osób bezrobotnych, w wieku 30 lat i więcej, należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
- osoby powyżej 50 roku życia;
- kobiety;
- osoby z niepełnosprawnością;
- osoby długotrwale bezrobotne;
- osoby o niskich kwalifikacjach;
- mężczyźni w wieku 30-49 lat, którzy jednocześnie nie należą do osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych oraz osób o niskich kwalifikacjach (udział dotyczy tylko Jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej i nie może przekroczyć 20% ogólnej liczby uczestników projektu).
 
W grupie 100 uczestników musi być zaktywizowanych:
- 25 osób długotrwale bezrobotnych, rozumianych jako osoby pozostające bez zatrudnienia nieprzerwanie ponad 12 miesięcy; 
- 20 osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia;
- 3 osoby bezrobotne z niepełnosprawnością.
 
Urząd zapewni możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach projektu byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPOWP.
 
 Działania przewidziane w projekcie:
 
- Pośrednictwo pracy – 69 osób;
- Poradnictwo zawodowe (w tym IPD)  - 100 osób;
- Staże  - do 6 miesięcy dla 15 osób (wraz ze wsparciem towarzyszącym w postaci zwrotu kosztów dojazdu i/lub zwrotu kosztu opieki nad dzieckiem/osobą zależną);
- Prace interwencyjne - do 6 miesięcy dla 36 osób (wraz ze wsparciem towarzyszącym w postaci zwrotu kosztów dojazdu i/lub zwrotu opieki nad dzieckiem/osobą zależną);
- Doposażenie/wyposażenie stanowiska pracy – dla 18 osób;
- Przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla 31 osób.
 
UWAGA - na staże i prace interwencyjne w ramach projektu kierowane będą TYLKO osoby należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
- osoby bezrobotne w wieku 30 lat i więcej pozostające bez zatrudnienia nieprzerwanie ponad 12 miesięcy;
- osoby bezrobotne w wieku powyżej 50 roku życia;
- osoby bezrobotne z niepełnosprawnością w wieku 30 lat i więcej.
 
Po zakończonym stażu organizator stażu będzie zobowiązany do zatrudnienia osoby bezrobotnej na podstawie umowy o pracę, na okres co najmniej 3 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy.
Okres realizacji projektu:
 
styczeń 2020 r. – grudzień 2020 r.
 
Budżet projektu wynosi 1 401 963,71 zł, z czego:
 
- dofinansowanie ze środków wspólnotowych wynosi 1 191 669,15 zł;
 
- dofinansowanie z wkładu krajowego wynosi 210 294,56 zł.
 
 
Rekrutacja:
 
Rekrutacja do projektu rozpoczyna się 27.01.2020 r.
 
Osoby bezrobotne zainteresowane podjęciem stażu lub skierowaniem na prace interwencyjne w projekcie powinny zgłaszać się do swoich doradców klienta w pokojach nr 5, 6, 7, 9, 10.

 Pracodawcy zainteresowani organizacją stażu i prac interwencyjnych powinni zgłosić się do urzędu (pokoje nr 23-24 staż); (pokój nr 19 prace interwencyjne).  
 
Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie doposażenia/wyposażenia stanowiska pracy oraz o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej zostanie podany w trakcie trwania projektu.  
 
 
Projekt zakłada efektywność zatrudnieniową na poziomie co najmniej 44,3%.