Warunek konieczny, aby ubiegać się o wsparcie w ramach art. 15 zzb, 15 zzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
 

 
UWAGA! Aby ubiegać się o wsparcie w ramach art. 15 zzb  i 15 zzc ustawy z dnia 2 marca  2020 r.  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą. Dodatkowo okres 2 miesięcy (60 dni), który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020 r. jak i 2019 r.), musi być w czasie, gdy działalność była aktywna.

Ponadto należy pamiętać, że dofinansowanie przyznawane zgodnie z art. 15 zzc jest przeznaczone na część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną,  niezatrudniającego pracowników. Za pracownika w myśl tego artykułu uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy. Przedsiębiorca, który chce otrzymywać dofinansowanie w kolejnych transzach miesięcznych, powinien zachować status osoby fizycznej, niezatrudniającej pracowników. Jeśli zachodzi potrzeba zatrudnienia pracownika (-ów), przedsiębiorca powinien w powiatowym urzędzie pracy zgłosić fakt zmiany statusu przedsiębiorstwa, a dofinansowanie powinno zostać wstrzymane.

Okresy, które zostają wybrane do wykazania spadku obrotów w następstwie COVID-19 (art. 15 zzc) powinny być okresem przedmiotowej działalności – dla której przeznaczony jest ten instrument, zatem niezatrudniającej pracowników. Co znaczy, że przedsiębiorca nie powinien zatrudniać pracowników nie tylko w momencie składania wniosku, ale i w okresie (2020 i 2019) ujętym do obliczenia spadku obrotów.